Uwaga rower

Uwaga rower

Mamy grudzień, ale za kilka miesięcy wraz z nadejściem cieplejszych pór roku na drogach (nie tylko tych rowerowych) pojawi się więcej rowerzystów. Są to zarówno zapaleni kolarze, którzy dobrze znają zasady ruchu drogowego, jak i osoby, które jazdę traktują rekreacyjnie i nieraz nie są świadome zasad bezpiecznego poruszania się.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Znajomość zasad ruchu drogowego obowiązuje nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu. Oczywiście byłoby idealnie, gdyby każdy je znał i nie łamał prawa i się do nich stosował, jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Niektórzy rowerzyści z umiłowaniem zjeżdżają to na chodnik, to na jezdnię, wybierając drogę zależnie od tego, gdzie akurat mają zielone światło. Nagminny jest brak sygnalizowania zamiaru skrętu. Inni wymuszają pierwszeństwo nawet wtedy, gdy powinni ustąpić, zupełnie zapominając, że w razie ewentualnego zderzenia to oni odniosą największe szkody. Co prawda nie wszyscy tak robią, tak jak nie każdy kierowca łamie prawo drogowe. Najlepiej jest jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania i uważnie obserwować, co się dzieje na ulicy. Pamiętaj jednocześnie, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i lepiej, by jechali ulicą, niż chodnikiem.

Zmiana perspektywy

Życie rowerzysty w mieście też nie jest łatwe. Najlepiej przekonaj się o tym sam – wsiądź na rower i przejedź nim trasę, którą zazwyczaj pokonujesz samochodem, albo zaplanuj trasę rowerową. W ten sposób dowiesz się, które miejsca są szczególnie niebezpieczne, a także nabierzesz więcej empatii dla użytkowników dwóch kółek. Pamiętaj przy tym o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie bój się jechać ulicą, ale pamiętaj o utrzymywaniu prędkości i unikaniu wszystkich tych błędów, które denerwują cię jako kierowcę. Pamiętaj, by trzymać się blisko prawej krawędzi jezdni, by samochody mogły cię łatwo i bezpiecznie wyprzedzać. Jeśli to jednak możliwe, używaj ścieżek rowerowych. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe oświetlenie roweru i odblaski – sam na pewno wiesz, jak stresującym przeżyciem jest dla kierowcy pojawienie się nagle przed maską niewidocznego wcześniej rowerzysty.

Rower to bardzo przyjemny i zdrowy środek transportu. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy stosuje się do zasad ruchu drogowego i sami dbać o bezpieczeństwo jazdy. Zarówno jako kierowca, jak i rowerzysta.

 

Przeczytaj jaki wpływ na zdrowie ma jazda na rowerze.